Το πρόγραμμα «Πρόσκοπος του Κόσμου» έχει θεσμοθετηθεί από τον Παγκόσμια Προσκοπική Οργάνωση – W.O.S.M. και από τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών. Σκοπός του προγράμματος είναι να δώσει την ευκαιρία στους νέους και νέες, ηλικίας 15 – 26 ετών, μέλη ή και όχι της Προσκοπικής Κίνησης, να έρθουν σε επαφή με θέματα που έχουν παγκόσμιο ενδιαφέρον, όπως το περιβάλλον, η κοινοτική ανάπτυξη και η ειρήνη, και να αποκτήσουν τις γνώσεις, εμπειρίες, δεξιότητες και συμπεριφορές που αρμόζουν στον πολίτη του κόσμου.
Όλο για πιο ψηλά ανεβάσματα στο 5ο Σύστημα Προσκοπων Βέροιας και με μεγάλη μας χαρά , σας ανακοινώνουμε την ονομασία ακόμα μιας Ανιχνεύτριάς μας , Χαράς Μπούτση , σε Πρόσκοπο του Κόσμου-Scout of the World . Η ονομασία της αυτή επιτεύχθηκε έπειτα από την ολοκλήρωση των δύο σταδίων που απαιτούνται , πρώτα της Ανακάλυψης Προσκόπου του Κόσμου και έπειτα της Εθελοντικής Υπηρεσίας Προσκόπου του Κόσμου , που για την Χαρά αυτή πραγματοποιήθηκε στον Σύλλογο “Πρωτοβουλία για το Παιδί” .
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2022/09/309589675_782376056335300_2276173821015666916_n.jpg)
Οι Πρόσκοποι , μέσω των προγραμμάτων, των δράσεων και των διαχρονικών αξιών τους , για περισσότερα από 112 χρόνια εφαρμόζουν έμπρακτα τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του Ο.Η.Ε. , συμβάλλοντας στη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου . 16 ΕΙΡΗΝΗ , ΔΙΑΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΙ ΘΕΣΜΟΙ
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2022/09/308917181_453024673299723_7314071966785057398_n.jpg)
Η απονομή της διάκρισης θα γίνει σε ειδική τελετή του Σώματος Ελλήνων Προσκόπων .
Θερμά συγχαρητήρια λοιπόν στην Χαρά μας και ευχόμαστε ο επόμενος στοχος της να είναι Πρόσκοπος Έθνους
Παντελίδης Ανέστης
Αρχηγός 5ου Συστήματος Προσκόπων Βέροιας
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2022/09/51740128472_4c5a63c06b_k-1024x683.jpg.pagespeed.ce._vrPk7e1JA.jpg)
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2022/09/51741840690_9f73945cd0_k-1024x683.jpg)