Ο χαρακτηριστικός ήχος της βιντεοκλήσης ακούγεται απ’ άκρη σ’ άκρη στο σπίτι του Άι Βασίλη στο Βόρειο Πόλο και όλα τα ξωτικά κάνουν ένα διάλειμμα από το πακετάρισμα των δώρων.
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2020/12/50740491911_eb34bc5216_o.jpg)
Ο αγαπημένος των παιδιών, απαντά με τη χαρακτηριστική βραχνή φωνή του και η συνομιλία με τα λυκόπουλα της 5ης Αγέλης Βέροιας που πήραν θέση στο άλλο μισό της οθόνης, ξεκινά. Τα μικρά μας Λυκόπουλα, με γουρλωμένα μάτια από χαρά που … μιλάνε με τον Αϊ-Βασίλη και ζητάνε τα δώρα που θέλουνε να τους φέρει την ημέρα των Χριστουγέννων!!!
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2020/12/50744342416_393faa4026_b-1.jpg)
Ο Αϊ- Βασίλης στην συνέχεια της επικοινωνίας του με τα παιδιά δεν παραλείπει να τους δώσει και συμβουλές και μάλιστα επισημαίνει πως και ο ίδιος, που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες καθώς είναι διακοσίων ετών και έχει και μερικά παραπανίσια κιλά, δεν βγάζει την κατακόκκινη προστατευτική του μάσκα, παρά μόνο όταν είναι μόνος μπροστά στον υπολογιστή.
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2020/12/50744451582_620d0c2797_o-1024x434.png)
Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστούμε την Αρχηγό της 5ης Αγέλης κ.Παπαδημητρίου Άρτεμις και τον υπαρχηγό Αγέλης κ.Μπαλτατζίδη Άνθιμο & κ.Στεγιόπουλο Στέφανο καθώς και την ομάδα απο τα Ανεμοσκορπίσματα για τις αλησμόνητες στιγμές και την δημιουργική απασχόληση που χάρισαν στα Λυκόπουλα μας.
Παντελίδης Ανέστης
Αρχηγός 5ου Συστήματος Προσκόπων Βέροιας