Το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Ιουνίου το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων ένωσε τις δυνάμεις του , με το πανελλαδικό κίνημα SAVE YOUR HOOD
Το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Ιουνίου το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων ένωσε τις δυνάμεις του , με το πανελλαδικό κίνημα SAVE YOUR HOOD ( https://saveyourhood.gr/ ) το οποίο με 19.000 εθελοντές σε 166 περιοχές της Ελλάδας απομακρύνει κάθε άχρηστο αντικείμενο που μολύνει ή ασχημίζει το περιβάλλον μας
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2021/06/189038418_844260702853210_3439790826823668824_n-1024x768.jpg)
Έτσι λοιπόν το Σάββατο 5 & 6 Ιουνίου , τα Λυκόπουλα του 5ου Συστήματος Προσκόπων Βέροιας συνεργάστηκαν με τους εθελοντές του SAVE YOUR HOOD για να σπάσουν το ρεκόρ εβδομαδιαίας συγκέντρωσης όγκου απορριμμάτων των 500.000 λίτρων , δίνοντας το ραντεβού τους , στο Κομνήνιο , για να το κάνουν ομορφότερο !!!
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2021/06/196808129_480638399828357_4265385225707560910_n.jpg.pagespeed.ce.QSxsODQyUt.jpg)
Έπαιξαν , γέλασαν αλλά έκαναν και το καθήκον τους καθαρίζοντας από σκουπίδια του πάρκου και της παιδικής χαράς μαζεύοντας πάρα πολλά λίτρα σκουπιδιών.
![](https://www.5couts.gr/wp-content/uploads/2021/06/196338725_776664829638273_8578466799273438061_n.jpg)
Όλοι μας πρέπει να προσέχουμε τις μικρές “αθέατες” γωνιές των γειτονιών της πόλης μας , για ένα καθαρό , όμορφο και υγιές περιβάλλον !!!
Με Προσκοπικούς Χαιρετισμούς,
Παντελίδης Ανέστης
Αρχηγός 5ου Συστήματος