![](https://proskopoi.gr/proskopoi/wp-content/uploads/2019/10/75247374_524800261685420_8404276470192537600_n-1024x768.jpg)
Ένα γλυκό εργαστήριο που δίνει την δυνατότητα στα παιδιά να γίνουν για λίγο … μικροί ζαχαροπλάστες . Δεν είναι απλά διασκεδαστικό, είναι ένα “μάθημα”
![](https://proskopoi.gr/proskopoi/wp-content/uploads/2019/10/72760541_2387271074870416_3328187474978537472_n-1024x768.jpg)
Η 5η Ομάδα Προσκόπων Βέροιας πραγματοποίησε διαγωνισμό ζαχαροπλαστικής για τις ενωμοτίες της με θέμα: «Κάνω σπιτικά γλυκά». Στόχος του διαγωνισμού ήταν τα παιδιά να γνωρίσουν ξεχασμένες παραδοσιακές γεύσεις και να έρθουν σε επαφή με άτομα τα οποία ασχολούνται επαγγελματικά με την Ζαχαροπλαστική.
![](https://proskopoi.gr/proskopoi/wp-content/uploads/2019/10/75291724_510450002882409_600855788587581440_n-1024x768.jpg)
Παράλληλα, βασική επιδίωξη ήταν τα παιδιά να εξοικειωθούν με τα υλικά, τις γεύσεις, τις μυρωδιές της Ζαχαροπλαστικής Τέχνης και να εκτιμήσουν την αξία του υγιεινού σπιτικού γλυκού.
![](https://proskopoi.gr/proskopoi/wp-content/uploads/2019/10/73319931_1010045629342040_6762666568670248960_n-1024x768.jpg)
Τέλος θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον κ.Χονδραντώνη για την πολύτιμη βοήθεια και τις γνώσεις του που μας χάρισε.
![](https://proskopoi.gr/proskopoi/wp-content/uploads/2019/10/73324121_521307431752427_2724979826724175872_n-768x1024.jpg)
![](https://proskopoi.gr/proskopoi/wp-content/uploads/2019/10/74455564_431598440831654_2237352505774178304_n-768x1024.jpg)
Παντελίδης Ανέστης
Αρχηγός 5ου Συστήματος Προσκοπων Βέροιας
Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε πάνω στην παρακάτω φωτογραφία
![Συγκέντρωση 26 / 10 / 2019](https://live.staticflickr.com/65535/48966889553_26ef857612_c.jpg)